Üzerimizde ne kadar çok yük taşıyoruz farkında olmadan; ekleyerek yükleri devam etmeye çalışıyoruz, sürekli ağırlaşan bir sırt çantası ile dolaşmak gibi düşünün, bunların bir kısmı sorumluluklarımız bir kısmı ise zihinsel yüklerimiz, bugün sizleri biraz hafiflemeye davet ediyorum, ruhen hafifleyince rahatlar ve daha hızlı ilerler insan.

Ruhen hafiflemek için dilimize sevdiğimiz bir şarkı yerleştirmeliyiz önce, belki ıslıkla belki yüksek sesle eşlik etmeli bu şarkıya, hatta biraz dans etmeli mümkünse, bir de gülümseme yerleştirmek gerekiyor yüzümüze. Bak işte şimdi hafifledim biraz. Sonra da diğer insanlar ne düşünürden biraz uzaklaşmalı, hep bir şeyler düşünecekler zaten, belki benim sandığım kadar çok da düşünmüyorlar benim hakkımda, benim ne düşündüğüm daha önemli değil mi zaten, oh be biraz daha rahatladım şimdi. Sonra bırakmalıyım başka insanların nasıl yaşadığı neler yaptığı ile ilgili kıyaslamaları, yaşam bir yarış değil herkesin farklı bir kulvarı var, diğer insanların ne yaptığı ve nasıl yaşadığı ile ilgili hiçbir fikrimolmasaydı nasıl yaşayacaktım hayatımı, bir ipucu verebilir bu soru bana.

Sorular önemli, doğru soruları sorunca hafifliyor insan adeta ve kapılar açılıyor önünce, yanlış sorular
ise ruhen ağırlaştırıyor.

Sonra biraz daha fazla inanmak ve istemek önemli galiba, küçük isteklerim de olmalı büyük hayallerim de, ama bugünün içinde de mutluluğu bulabilmeliyim, şu an sahip olduklarımla. Ve son olarak bir alışkanlığımı daha bırakmalıyım ruhen hafiflemek için, olması gereken diye bir şey yok, bunu ben yaratıyorum kafamda, olması gereken zaten olan, başka türlü olması gerekseydi öyle
olurdu zaten.

Şimdi rahatladım işte, size de tavsiye ederim. Hayatın bütün güzelliği ruhen hafif olmakta.
Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu