Erkekler ve kadınların bu hayatta kendi öykülerini yaşamaları için kadınsı ve erkeksi bedellerini ödemeye ihtiyaçları vardır. Mutlu olmanın yolu üretmekten geçiyor ve ürettiğimiz şeyleri isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda seçiyoruz. Başarılı olmanın en yalın tanımı, istenilen hedefe ulaşmaktır. İşte bu döngüde, istek ve ihtiyaçlarımızı erkeksi veya kadınsı bedellerimize göre belirlersek doyumlu, huzurlu bir hayatı yaşamamız da garanti olacaktır.

Erkeklerin yaşamlarındaki en öncelikli erkeksi bedeli parasal başarı kazanmaktır.

PARASAL BAŞARI

Bu konuda bilgisinden ve yaklaşımlarımdan faydalandığım en önemli isim Harv Eker’dir. Özellikle “Milyoner Aklın Sırları” isimli kitabında, parasal başarı konusunda önemli tespitleri var. İşte onlardan biri;

Parasal başarıya, refaha ulaşmış insanların birbirine benzer şekilde düşündükleri gibi parasal başarısızlık yaşayan, ekonomik sıkıntıdan kurtulamayan insanlarında hemen hemen birbirleriyle aynı şekilde düşündüklerini ve hareket ettiklerini söyleyebiliriz. Harv Eker.

Düşünme yöntemleri davranışları, davranışlarda sonuçları belirler. Eğer para konusunda başarılı olmuş insanlar gibi düşünürsek ve onların yaptıklarını yaparsak bizde para konusunda başarılı olabiliriz. İşte parasal başarıya ulaşmış kişilerin başlıca ortak özelliklerinden birkaçı;

– Kendi kendilerine verdikleri sözleri tutarlar. Bu bir anlamda insanın öz saygısının da yüksek olması anlamına gelir. Para = Saygı diyen birçok uzman olmakla birlikte insanlar arasında sevgi ve saygının karıştırıldığını düşünüyorum.

– Sağlık ve spor konularına ilgi duyarlar

– Başarı ve kazanmak için oynarlar. Konu neyse para kazanmadan bırakmak yok!!!! 🙂


Para Haritamız

Öncelikle hepimizin bir “Para Haritası” var. Bu para haritamızın, çocukluğumuzda parasal konularda yaşadıklarımızdan, para ile ilgili anlatılan ve öğretilenlerden, paraya ve zenginliğe karşı olan önyargılı yaklaşımlarımız ve para kaybetmeye odaklı davranışlarımızdan etkilendiğini söyleyebiliriz. Çoğu zaman para kazanmak için yaptığımız işlerde, aslında yaptığımız tüm işlerde, işin sonucunda kazanacağımız paraya odaklanıyoruz. Ancak bu süreçte bu iş için ödeyeceğimiz bedeli tamamen gözden kaçırıyoruz. Bu hayatta gözle görünen yasalar kadar gözle görünmeyen yasalar da var. Etrafımıza bakalım, bazen işini severek yapan, verdiği hizmeti sunarken güler yüzlü olan ve işine odaklanması ile takdir ettiğimiz insanlarla karşılaşırız. Bu insanlara, eğer restoranda isek daha çok bahşiş bırakırız veya ona takdir içerek sözler söyleriz. Bu insanların ödeyecekleri bedele odaklanan insanlar olduğunu ve herkesin takdirini kazandığını söyleyebilirim. Hepimiz bu yaşamda yaratıcımızın takdirini kazanma bilincinde yaşar, çalışır ve üretirsek ihtiyacımızdan daha fazlası da bize verilecektir. Özellikle işimizde, ödeyeceğimiz bedellere odaklanmak hem verimimizi arttıracak hem de suçluluk duymadan hayatımızın başka alanlarında özgürce hareket etmemize imkan sağlayacaktır. Aile ortamında para ile ilgili öğrendiklerimiz kadar iş hayatında edindiğimiz deneyimler de para haritamızın oluşmasında önemli bir etkendir. Odağımız ayın sonunda alacağımız maaş veya işin sonunda alacağımız para, çek olursa, beklentilerimizin karşılanmaması halinde yaşayacağımız hayal kırıkları da para haritamızın oluşmasına olumsuz katkıda bulunacaktır.


Niçin parasal başarı kazanmak isteriz?

Hiç düşündünüz mü niçin parasal başarı kazanmak bizin için çok önemli? Hemen para olmadan şuradan şuraya gidemezsin, dalgamı geçiyorsun diyenlerini duyar gibiyim. Ancak ben size alternatif bir kaç farklı sebep sayabilirim. Mesela; Özgürlük için, Başarmış olmak için, Anne, baba veya ebeveynimizin gözünde bir şey başarmak için, Bunlara ek olarak başkası ile rekabet etmek gibi bir nedenle kazanılan paranın da mutluluk getirmediğini söyleyebilirim.

Doğru işe girmenin, girişmenin bizi başarıya götüreceği fikri yanlıştır. Harv Eker

Parasal konuda başarılı olmak isterken bu konudaki derin kaygılarımızın farkına varalım. Lütfen kendinize bir sorun? Parasal konuda başarılı olmak isterken bu konudaki derin kaygılarım nelerdir? Ben kendime bu soruyu sorduğumda, parasal başarımı sürdürememekten korktuğumu fark ettim. Başarmak ama sonra kaybetmek.


Her zaman hatırlayalım, eğer bilinçaltımızda para haritamız başarıya odaklanmamış sa ve bunu bunu değiştirmeye yanaşmıyorsak, ne öğrenirsek öğrenelim sonuç değişmeyecektir. 

Şu andaki konumumuza kendi seçimlerimizle geldik. Hayat seçimler üzerine kuruludur. Hayatta başımıza gelen olayları biz belirlemiyoruz ancak onlara vereceğimiz tepkileri biz seçiyoruz. Seçtiğimiz tepkilerde yaşamımızı belirliyor. İşte bu nedenle, kaderimizi biz belirliyoruz. Yönümüzü biz belirliyoruz. Hangi yolu yürüyeceğimiz biliniyor olsa da seçme özgürlüğümüz olan bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle her an seçim yapıyoruz. Seçimlerimizi yaparken, alışkanlıklarımızın büyük bir önemi var. Hayatımızı, yaptığımız ve yapmadığımız alışkanlıklar olarak tanımlayabiliriz. Hayatımızın otomatik pilotları olan bize fayda sağlayacak alışkanlıkları seçerek yaşamımızı cennete dönüştürebiliriz.

Sevgiyle kalın.

Serhat ÖZDOĞAN