Hayat kısa, bize verilmiş olan en değerli armağan belki de zaman. Zamanı nasıl yönettiğimiz, neler yapmayı seçtiğimiz yaşam kalitemiz üzerinde belirleyici oluyor. Burada kilit kelime
bence önceliklendirme, bugün kısaca bu konu hakkında fikirlerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Çözüm ne derseniz, birkaç yöntem önerebilirim. Bir yıl sonra hiçbir şeye zaman ayıramayacak kadar çok yoğun olacağınızı varsayın, sevdiğiniz şeylere ve değer verdiğiniz insanlara layıkıyla zaman ayırabileceğiniz son yılı yaşıyorsunuz, yılın kalan 7-8 aylık döneminde neler yapmak isterdiniz? Bu soruya vereceğiniz cevapları listelemek önceliklendirme yapmak için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Belki de elinizde hazır bir listeniz var. Eğer yoksa yapmak istediğiniz veya yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeyleri listeleyin. Bir kısmını yapmaktan vazgeçin, üzerlerini çizin, hangileri ile vedalaşabilirsiniz? Önceliklendirme yapmak veya zamanı iyi yönetmek her şeyi yapmaya çalışmak değildir, listedeki bazı maddeleri silmek bu yüzden önemlidir.

Şimdi kalan maddeleri ikiye ayırın; ilk üç ay mutlaka yapmak istediklerim ve yılın ikinci yarısında da yapsam olur aslında diyebileceklerim şeklinde.

Sonra da ilk üç ay mutlaka yapmanız gerektiğini düşündüğünüz az sayıda şey ile ilgili olarak bir eylem planı oluşturun ve içlerinden bir tanesi için ilk adımınızı atın.

Ben önceliklendirmeyi bu şekilde yapıp eyleme geçerek taçlandırıyorum, belki bu yöntem sizin de işinize yarayacaktır.

Sevgi önceliğiniz olsun.
Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU