Başarılı insanlara baktığımızda, onların neden başarılı olduğuna dair varsayımlar üretebiliriz. Başarılı insanları düşündüğümüzde, aklımıza sıkı çalışan biri olmak gelir. Bununla birlikte akıllı biri olmak hiçbir zaman zarar vermez. Burada önemli olan başarılı olmak için korkularımızın üstesinden gelip harekete geçmemizdir.

Niçin korkularınızın üstesinden gelmek zorundasınız?

Dürüst olalım, neden parlak görünmeyen birinin neden başarılı olduğunu merak ettiğiniz zamanlar vardır.”Nasıl şu an bulundukları yere gelmişler? ben onlardan daha akıllıyım.” diye düşünebilirsiniz. Bu doğru olabilir veya olmayabilir ama kesin olan bir şey var. Eğer aksiyon almaktan korkmuyorsanız başarıyı yakalamaya çok yakınsınız. Kendinizin zeki ve sıkı çalışan biri olduğunuzu düşünün veya düşünmeyin, korkularınızın üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmek size kayda değer bir avantaj sağlayacaktır. Hatırlamanız gereken her şeyin iyi bir fikir olmadığıdır. Aslında bir çok kişinin harika fikri vardır. Daha da fazlası kalem kadar keskin olabilir. Onlar tam olarak ne yapacaklarını bilirler. Fakat yeteneklerine rağmen hiç bir şey yapamayacak kadar korkarlarsa bütün o bilginin, hayal gücünün ve tecrübenin ne anlamı var. Burada korkuya çok fazla kötü bir anlam yüklemeyelim. İnsanoğlu, ilkel zamanlarda, çevresinde daha yüksek farkındalık durumunda olmaya ihtiyaç duyduğu zamanlarda korku, kesinlikle hayatta kalmak için çok gerekli bir araçtı. Bizler korkma yeteneği ile doğduk ve bizimle birlikte var olan her şey nihayetinde bir amaça hizmet ediyor. Neyse ki, çoğumuz atalarımız gibi tipik savaş yada kaç durumunda değiliz. Buna rağmen, insanlar yaşam veya ölümle ilgisi olmayan şeylerle aynı ilkel içgüdüyü çağırma eğilimindedirler. Bu durum, bizi rahatlık bölgelerimizden zorla çıkaran büyük bir değişim veya karar olduğundaki duruma benzer. (Finansal konforun finansal özgürlük kadar rahat olmadığını bildiğimiz zamanlarda bile)

Koruyucu Akıl

Koruyucu akıl, koruyucu anne gibi davranarak, bizim her hareketimizin felaketle sonuçlanacakmış gibi üzerimizde gezinir. Sürekli olarak kara talih ve belirsizlik senaryoları yaratarak yeni bir şey deneyemeyecek umudumuz kalmayana dek bizi korkutmaya çalışır. Çoğu zaman koruyucu aklımız, rüyalarımıza ulaşmamız için gerekli adımları atmamızı engeller. Bütün bunlar olduğunda, büyük fikirlerimize artık belirsizlik ve şüphede eşlik etmeye başlar. Birçok kişinin rüyalarına ulaşmak için atması gereken adımları atmadan önce korkularının yatışmasını beklediklerini düşünebilirsin. Yanlışşşş… Harekete geçmek için korkusuz olmak zorunda değilsin. Korkuyu kabul et ve her şeye rağmen harekete geç. Korkunun kendisi üzerimizde gerçek bir gücü elinde tutmaz.

Başarıya ulaşmak için korkuyu kullanmak

Başarılı insanların şüpheleri vardır ve başarılı insanlar üzülür. Başarılı insanlarla olmayanlar arasındaki fark başarılı insanların korkuya önem vermeyerek hareket etmeleridir. Eğer zeka ve dürüstlüğe sahip değilsen ve harekete geçiyorsan, başarıyı yakalamaya, dahi ve dürüst olmalarına rağmen çok fazla korkudan dolayı kendilerini dışarıya koyamayanlardan daha yakınsın. Alışılagelmiş korku, felç edici olabilir. Bu tür bir korku, hareket edemeyeceğimizi, hareket etmememizi, hareketimizin acıya neden olacağına inandırarak bizi kandırabilir. Öğrendiğiniz bu olsa veya daha önce acıya neden olduysa bile sizi geriye götürmesine izin veremezsiniz. Eğer korkunuzun ilerisine geçemezsiniz hiç bir zaman mutlu veya başarılı olamayacaksınız.

Egzersiz soruları;
En büyük korkunuz, kaygınız ve endişeniz ne oldu?

Bunlar abartılımıydı?

Bir kere bu korkuların ötesine geçtiğinizde sonuçlar ne oldu?

Hayatınızın neresinde (hangi alanında)korkularınız, mutlu ve başarılı olmak için gerekli aksiyonları almanızı engelliyor?

Korkunun sizi asla eylemsiz kalmanıza sebep olacak şekilde felce uğratmasına izin vermeyin. Korkularınızın üstesinden gelin.

—————————————————————————————-
Bu yazı, “http://blog.harveker.com/overcome-your-fears/” sayfasındaki makalenin birebir Türkçe’ye tercüme edilmesi ile oluşturulmuştur.