İşim gereğince çok sayıda kişi ile konuşuyorum ve bir kısmı ile çalışıyorum. Görüşmelerde mutluluktan da bahsediyoruz elbette. Genel olarak gördüğüm bazı şeyleri paylaşmak istedim bugün sizlerle.

En mutlu insanlar hayatlarına bir anlam yüklemeyi başarabilmiş kişiler oluyor genellikle, bu insanlar da sıkıntılar yaşayabiliyorlar, iniş ve çıkışlar oluyor hayatlarında. Ama bir şekilde genel bir mutluluk halini korumayı ve hayata kuvvetli bir şekilde bağlanmayı başarıyorlar.

Mutluluk para ve paranın satın alabileceği şeyler ile ilgili değil; en azından belli bir gelir seviyesinin üzerine çıkınca değil. Mutluluk daha çok hayatımıza katacağımız anlamlar ile ilgili.

Peki bu anlamlar neler olabilir? Örneğin benim için kendimi geliştirmek ve öğrenmek çok önemli; bazen okuyarak bazen izleyerek bazen de insanlarla sohbet ederek bir şeyler öğreniyorum. Elbette seyahat ederek de öğrenebilir insan, bu benim için hayatın
anlamlarından bir tanesi.

Benim için hayatın bir diğer anlamı da yardım etmek; katkı sağlamak; faydalı şeyler yaptığıma inanmak; bu nedenle uzun yıllardır her gün bir yazı paylaşmaya devam ediyorum.

Ayrıca ait olmak kısmı da benim için hayatın anlamları arasında yer alıyor; bir aileye, bir ülkeye, bir topluluğa ait olmayı önemsiyorum.Bunun dışında benim için inanmak önemli; inanmak da anlamın bir parçası.

Anlam arayışı, arayışlar içinde en önemlisi bence. Anlamı olan bir hayat yaşamayı önemsiyorum. Hayatın anlamı belki de anlamı olduğunu düşündüğümüz bir hayat yaşamaktır.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU