Mutluluğun bir ölçüde alışkanlıklarımız ile de ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bugünkü yazımda kısaca bu konudan bahsetmek istedim bu nedenle.

Önce alışkanlıklarımızın bir listesini yapalım; örneğin erken uyanmak, evde kahvaltı etmek, her gün 20 dakika kitap okumak, dizi izlemek, gazete okumak, haber seyretmek, maça gitmek, arkadaşlarla buluşmak, yürüyüşe çıkmak, bulmaca çözmek, eve iş getirmek, Pazar günleri dinlenmek, pikniğe gitmek, bir sürü alışkanlığımız olabilir. Bunların bir kısmı zararlı alışkanlıklar da olabilir; gereğinden fazla tatlı tüketmek, her yere arabayla gitmek, gece çok geç yatmak, sosyal medyada çok zaman geçirmek gibi…

Alışkanlıklarımız ile mutluluğumuz arasında bir ilişki varsa iyi alışkanlıklarımız bizi mutluluğa yaklaştırırken, zararlı alışkanlıklarımız mutsuz yapabilir.

Olaya kısa vade ve uzun vade olarak bakmak da lazım elbette. Benim bahsettiğim hep uzun vade. Yoksa o an için beni mutlu eden bir alışkanlığım (örneğin tatlı yemek) uzun vadede bana olumsuz hizmet ediyor olabilir.

Uzun ve sağlıklı yaşamayı, güzel ve genç görünmeyi, ruhumuzu beslemeyi ve insanlarla birlikte olmayı ve güzel zaman geçirmeye hepimiz istiyoruz. Alışkanlıklarınızın hangileri bunlarla uyumlu veya genel olarak sizi uzun vadede mutlu etme potansiyeline sahip, bu
sorunun cevabı önemli olabilir.

Alışkanlıklarımızı yönetirsek bir ölçüde mutluluğumuzu da yönetebiliriz diye düşünüyorum. Ayrıca kısa vadeli keyifler uğruna orta ve uzun vadeli hedeflerimizi de gözde kaçırmamalıyız.

Mutluluk üzerine düşünmek ve yazmak beni mutlu eden bir alışkanlığım, bu nedenle tatil günlerinde bile yazı yazıyorum bazen.

Güzel bir tatil günü diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU