İstediğimiz büyük ve önemli değişimleri gerçekleştirmek bir başarı ise, başarının konfor alanımızın dışında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Hepimizin hayatında yapmayı düşündüğü değişimler var, bunları gerçekleştirmek için rutin alışkanlıklarımızın, davranış kalıplarımızın biraz dışında dolaşmamız gerekebiliyor.

Konfor alanı; fazla risk almadığımız ortalama yaşamımız olarak adlandırılabilir. Hepimiz konfor alanımızın getirdiği rahatlık ve sıcaklığa alışmış durumdayız. Bunun dışına çıkmak için her şeyden önce güçlü nedenler gerekiyor. Kimse durduk yere konforunu feda etmeyecektir. Bu yüzden değişimi gerçekten ne kadar çok istiyorsunuz veya istiyor musunuz yoksa istediğinizi mi düşünüyorsunuz gibi sorular yöneltirim bazen. Kuvvetli nedenleri olmalı insanın motivasyon için.

Konfor alanının dışına çıktığımızda biraz da küçük zaferlere ihtiyacımız oluyor, madem çıktık sonuçlar görmek istiyoruz, bu konuda sabırsızız, küçük hedeflerimiz olması ve adım adım ilerliyor olmak işimizi kolaylaştırabiliyor.

Kendinizi ilk defa yaşadığı evin dışında dolaşan bir çocuk gibi düşünün, ilk gün sadece birkaç adım atıp geri gelmek bile bir zafer sayılabilir belki.

Bunu nasıl yapabiliriz diye soranlara şunu söylüyorum, kendinizi ve çevrenizi şaşırtın biraz, ezberleri bozun, rutinleri değiştirin. Başlangıçta önemsiz gelebilecek riski fazla olmayan şeylerle başlayın, değişik bir yol kullanın, tarzınızı biraz değiştirin, daha önce okumadığınız türde değişik bir kitap okuyun, bir şeyleri farklı yapın. Merak duygunuzu tetikleyecek araştırmalar yapın, size ilham veren hayat hikayelerini okuyun, konfor alanından çıkanlar nasıl yapmışlar izleyin.

Geçmiş dönemlere göre çok daha fazla kaynağa sahibiz ama bunu ne ölçüde ilerlemek için kullanıyoruz? Kendinize kızmayın, gerçekçi hedefler belirleyin, kutlamalar için de zaman ayırın, potansiyelinizi açığa çıkaracak olan, yaratıcılığınızı besleyecek olan şeyler konfor alanının dışında, alışkanlıklarınızın ötesinde yer alıyor olabilir.

Son bir tavsiye, önyargılarınızı da bırakın, hem kendiniz hakkında hem de diğer insanlar ve dünyamız hakkında. Ancak bu şekilde konfor alanının dışında dolaşır insan diye düşünüyorum.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu