İnsan en çok zamanı kendisi ile geçiriyor; bu nedenle kendimizle kurmuş olduğumuz ilişki mutluluğumuzu da büyük ölçüde etkiliyor.

Kendimizle iyi bir ilişki kurmanın ilk aşaması kendimizi tanımak ve bilmek elbette, bu farkındalık önemli. Bazen çok ileriki yaşlarda bile “ben kendimi hiç tanımamışım ki” diyen insanlara rastlayabiliyorum. Bunun için kendimize biraz zaman ve alan tanımak gerekiyor;
biraz düşünmek ve notlar almak. Ben kimim, neyi sever, neyi sevmem, güçlü yönlerim neler, beni motive eden şeyler genel olarak neler, bu ve benzeri soruları üzerinde biraz derin düşünmek iyi gelir.

Sonra yargılamadan anlamak önemli; kendimizi ölçüsüzce yargıladığımızda kendimize olan sevgimiz ve saygımız da azalıyor; oysa ki yargılamak yerine anlamaya çalışabiliriz, başka insanlarda yapıyoruz, kendimizde niye uygulamayalım?

Kendimizi sevmek, saygı duymak ve değer vermek çok önemli. Bunları yapamadığımız zaman ikili ilişkilerde de çok bocalıyoruz. Kendimize güven de önemli elbette, onu da ayrı bir yazı konusu yaparız. Kendimize verdiğimiz sözleri tutmak çok önemli, bu nedenle lütfen gerçekçi beklentileriniz olsun ve kendinize verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın.

Sevecen yaklaşın kendinize, bir şeyler ters gittiğinde hemen dönüp kendinizi suçlamaya başlamayın, bir durun bakalım, belki bu sefer gerçekten sizle ilgisi yoktur durumun.

Kendimizi kabul etmek önemli; zayıf ve güçlü yönlerimiz var, sevdiğimiz ve sevmediğimiz yanlarımız var, olduğumuz halimize sevecen yaklaşmak bir şeyleri değiştirmeye engel olmaz.

Bu yöntemler veya sizin bulacağınız başka yöntemler işe yarayacaktır; söz konusu kendimizle iyi bir ilişki kurmak ise emin olun daha fazla emek vermeye değecektir.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU


Seni, 9 Mayıs 2018 Çarşamba Akşamı AsmalıMescit’te, “OLDIES BUT GOLDIES” etkinliğimize davet ediyoruz.