Düşündüğümüz ve konuştuğumuz şeyler ruh halimizi etkiliyor, ruh halimiz de olaylara nasıl tepki verdiğimizi belirliyor, tepkilerimiz de büyük ölçüde yaşamımızı oluşturuyor. Bu nedenle düşündüğümüz ve konuştuğumuz şeylere daha fazla dikkat etmeliyiz.

Bir tür bumerang gibi düşünüyorum, düşündüğüm ve anlattığım şeyler bir süre sonra bana geri geliyorlar. Olumsuz düşünce ve duyguları gereğinden fazla dile getirmek işte bu etkiyi yaratıyor. Haklı olduğumuzu anlatmak için niye bu kadar çaba sarf ediyoruz?

İnsanlarla konuştuğunuzda veya buluştuğunuzda lütfen biraz daha fazla güzel şeylerden bahsedin. Değişik konular açmaya çalışın. Onlara da bundan bahsedin ve daha yararlı sohbetler yapın.

En çok görüştüğümüz ve konuştuğumuz insanlar bizi sandığımızdan daha fazla etkiliyor, elimizden geleni yapıp güzel şeyler anlatalım, onlardan da bunu bekleyelim.

Şikayet etmek, haklı olduğumuzu ispat etmek gibi seçenekler kısa vadede bir rahatlama yaratıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede bizi olumsuz etkiliyorlar.

Değişik şeyler düşünme, konuşma ve yapma zamanı şimdi. Değişime nereden başlamalıyım diye soranlara bazen anlattıklarınızdan başlayın diyorum, çevrenizle paylaştıklarınızı değiştirin. Gerekirse çevrenizi biraz değiştirin, bir süre sonra bu değişiklikler sizi de çok
olumlu anlamda etkileyecektir.

Güzel şeyler konuştuğumuz ve anlattığımız bir gün olsun.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU