Bir süredir bu platformda yakın dostlarım Yeşim ve Serhat Özdoğan ile birlikte çok keyifli radyo sohbetleri yapıyoruz Pazar akşamları; hem belli bir konuyu ele alıyoruz hem de güzel müzikler oluyor. Serhat daha sonra hafta içinde bu sohbetlerin bank kayıtlarını (podcast) yayınlıyor.

Şu anda sitede 5 tane podcast bulunmakta, istediğiniz zaman girip dinleyebilirsiniz. En son olarak da hata yapma korkusunu işledik. Serhat ve Yeşim’in bana yönelttiği soruları cevapladım.

Hata yapma korkusu yaygın bir korku aslında, hepimizde belli ölçülerde mevcut, önemli olan bunun derecesi elbette, kişiyi paralize edip harekete geçmesini engelliyorsa o zaman üzerinde çalışmanın zamanı gelmiş demektir.

Hata yapmaya bakış açınızı değiştirmenizi öneririm. Hata yapmayı öğrenme sürecinizin bir parçası olarak görmeye çalışın. Bununla ilgili güzel bir söz vardı, ben ya başarırım ya da öğrenirim, başarısızlık yoktur şeklinde idi.

Minik adımlarla ilerleyin; hata yapmaktan çekindiğiniz için adım atmadığınız pek çok konu olabilir, bunlardan göreceli olarak önemsiz bir tanesini seçin ve o konuda ilerlemeye çalışın. Kendinize hata yapma özgürlüğü tanıyın, çünkü hata yapma özgürlüğü özgürlüklerin temelidir benim değerlendirmeme göre.

Başkaları hata yaptığında onlara karşı anlayışlı davranmayı belli ölçülerde başarıyoruz ama söz konusu olan kendimiz olunca bazen çok acımasız olabiliyoruz, burada bir adalet sağlamak önemli.

Bu konu elbette çok geniş ve ben sadece bir iki yerine yazıda temas edebildim, podcast’i dinleyebilirseniz daha detaylı olarak ele aldık.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu