Bugünün 40’lı yaşlarında olanlar bilirler, çocukluğumuzda herşeyin değiştiğini anne ve babalarımızın sık sık duyarak büyüdük. Bana soracak olursanız bu değişim aile ve sosyal hayatta yaşanmaya başlandı. Neden diye soracak olursanız, özellikle genç kuşak özellikle ilişkiler konusunda anne babalarından hızlaca ayrıştılarr. Kız-erkek ilişkilerinin daha kolay yaşandığı bir dönemdi bu. Özellikle 2000 li yıllarda, Türkiye için oldukça radikal değişimler yaşadık. Çocukken yazılarımı Bodrum’a geçirdiğim için bu süreci çok hızlı yaşadık. Yaşadık diyorum çünkü annem babam bu süreci daha hızlı yaşadılar. Hala, annemin 15-20’li yaşlarda yaptırdığımız birşeylerle onu nasıl kızdırdığımı anlatır. Etkilerinin halen devam etmesi çok garip değil mi? Bu dönemde annem-babamdaki kırılmalar büyük olmuş besbelli.

Dönemin gelişen kısmı benim için pek bir eğlenceliydi. Bu dönemleri yaşamama imkan sağladığı için sağolsun babama her zaman şükran duyuyorum. Yaşadığımız ortamlarda kızlı erkekli grupların içinde büyüdüm. Birlikte paylaştığım anılarımla çocukluğumu, gençliğimi doya doya yaşadım. Ben erkek olarak bu süreci daha rahat geçirdim. Ancak ablam bu süreçte daha baskıcı bir tavır gördü annem ve babamdan. Bu tavır bizimkilere has değil, o dönemde, ne kadar modern hayatlar yaşasakta konu kız çocuğun olunca baskıcı tavır pek değişmedi.

Eşim ve ablamın bu konuda ayrımcılıklarla ilgili haklı serzenişlerini çok duydum. Bu durum halen eskisi gibi devam ediyor mu bilmiyorum. Arkadaşlarımın çocuklarıyla ilişkilerinde bu kadar zorluk yaşıyorlar mı pek sanmıyorum. Bu yaştaki çocuklarda daha fazla bilgisayar vb. Muhabbetler olduğu için bizim kadar çalkantılı bir süreç yaşadıklarını zannetmiyorum.

Gelelim zurnanın zort dediği yere. Bu haftaki podcastimizde Eşim Yeşim ve Ben, kendi anne ve babalarımızın bize gösterdiği tavırların altında yatan nedenleri tahmin edeceğiz. Her zaman ana temanın bizim güvenliğimiz, koruma içgüdüsü olmadığının farkındayız. 🙂

Ebebeynlerimizin bizce bu tavırlarının altında yatan gerçek sebeplerini 35+ Muhabbet bölümümüzde, Kalburüstü Muhabbetler Podcastimizde enine boyuna konuşacağız. Allah ne verdiyse 🙂