Eksik olana değil var olana odaklanın, bu sizi daha mutlu bir insan yapacaktır. Bunu iki anlamda söylüyorum; bir tanesi genel olarak hayatımızı düşündüğümüzde henüz sahip olmadığımız şeyler için şikayet etmek yerine zaten sahip olduklarımızı kendimize hatırlatmak şeklinde. Diğeri ise kendimizle ilgili olarak eksik ve zayıf bulduğumuz yönlerimizden ziyade iyi olduğunu düşündüğümüz yönlerimize dikkatimizi vermek şeklinde.

Maalesef eksik olana dikkatimizi verecek şekilde yetiştirildik; iyi olduğumuz konular ve yönler zaten öyle olması gerekir diye geçiştirildi. Eksik veya yanlış yaptığımız şeylerin ise fazlaca üzerinde duruldu ve büyütüldü, bu nedenle de kendimizi sevmek, kabul etmek ve özgüven konusunda ciddi sıkıntılar çektik.

Her şeye eksik olan yönünden doğru yaklaşmak belki akıllı olduğumuzu hissettirdi ama bizi daha mutlu insanlar yapmadı.

Geçenlerde bir yazı yazmıştım, nasıl olup da aynı anda çok sayıda şey yapabildiğim ile ilgiliydi, orada da söylediğim gibi bunu yapabiliyorum, çünkü en iyinin peşinde değilim, sadece iyi olması yeterli, içinde hatalar veya eksikler olabilir yani.

Eğer yaptığınız bir şeyi eksiklerine rağmen tamam işte bu oldu diyemiyorsanız bitiremiyorsunuz zaten. Her şeyin bir üst versiyonu, daha iyi bir hali olabilir, bu yazının da öyle, ama bu düşünce şeklinin bir sonu olmadığını görmeli ve noktayı yerleştirmeyi bilmeli
insan.

Benim için bu bakış açısına geçmek çok kolay olmadı açıkçası. Uzun yıllar banka müfettişliği yaptım, elbette işin geliştirilmesine yönelik öneriler getiriyorduk, diğer yandan yaptığımız işin önemli bir kısmı yapılmış olan işleri kontrol edip eksiklikleri tespit etmek üzerineydi. Bir süre sonra çevreme de bu şekilde yaklaştığımı fark ettiğimde değiştirmeye karar verdim ve zaman
içinde büyük ölçüde başardım.

Leonard Cohen’in meşhur sözüdür; “her şeyde bir çatlak vardır ve ışık böyle içeri sızar”. Hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz, bunu kendimize daha çok hatırlatmamız gerekiyor sanırım.

Bizim evde bir yazı vardır; var olanı gör, yapabildiklerine odaklan, olanlara şükret ve güzellikleri takdir et, hayat en güzel hediye ve hayat senden yana yazıyor. Biraz uzun belki ama hayata bakış açısını güzel bir şekilde özetliyor bence.

Mutluluk, bir bakış açısıyla o an sahip olduklarının farkında olarak yaşamaktır. Elimizdekilerin kıymetini bilmek ve tadını çıkarmaktır. Mutluluğu her gün gerçekleşen hayatın küçük mucizelerinde bulmak da önemlidir. Bunun için de eksik olana değil var olana dikkatimizi verebilmek önemlidir.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu