Bazı konulardaki tutumumuz hayatımız üzerinde çok büyük etkiye sahiptir; bunlardan bir tanesi de çözüm odaklı olmak konusu. Bugün çok kısaca bu konudan bahsetmek istiyorum.

Geçenlerde bir arkadaşım ile buluştuk ve sohbet ettik; bana yaşadığı sıkıntıları anlattı, birkısmı iş hayatı ile ilgiliydi, bir kısmı ise ilişkisine dair sorunlardı. Benden ne istediğini sorduğumda ona bazı tavsiyeler vermemi ve önerilerde bulunmamı istediğini söyledi, ben de dediği gibi yaptım.

Söylediğim her şeyden sonra, yaptığım her önerinin ardından farkında olmadan itirazlarını sıralıyor ve niye olmayabileceğini anlatıyordu, birkaç kez ona bunu söylememe rağmen devam edince ona bir oyun oynamayı önerdim.

Dedim ki şimdi sen ben olacaksın, ben de sen olacağım, yani ben sana hayali bazı sorunlar anlatacağım ve senin vereceğin cevaplara göre işi daha da içinden çıkılmaz hale getirecek şekilde konuşacağım. Tamam dedi, başladık, beş dakika sonra gülerek pes etti. Ben böyle yapıyorum değil mi diye sordu, evet diye yanıtladım.

Çözüm odaklı olmayan kişiler çoğu zaman bunun farkında bile değillerdir; bir sorunun içine adeta takılıp kalmışlardır ve orada dönmektedirler, siz onları oradan çıkarmaya çalışsanız bile hemen itiraz ederler.

Bugün sizden ricam kafanızı kurcalayan konular ile ilgili olarak biraz çözüm odaklı olmaya çalışmanız; farklı seçeneklerin neler olabileceğini düşünün, yaşanan sıkıntı içindeki fırsatları görmeye çalışın, sizinle birebir aynı durumda olan bir arkadaşınıza neler tavsiye edebileceğinizi hayal edin. Bunlar bir ölçüde işe yarayacaktır. Eğer yaramazsa benim yaptığım gibi yakın bir arkadaşınızla oyun oynayın.

Bir keresinde bir şeyi niye yapamayacağını anlatan bir arkadaşıma, “evet, açıkçası ben de senin bu işi yapabileceğine inanmıyorum” demiştim, bunu söylememle birlikte bakış açısı bir anda değişmiş ve bana nasıl yapabileceğini anlatmaya başlamıştı, yani çözüm odaklı olmuştu.

Çözüm odaklı olacağımız güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU


Seni, 9 Mayıs 2018 Çarşamba Akşamı AsmalıMescit’te, “OLDIES BUT GOLDIES” etkinliğimize davet ediyoruz.