Çocuklar için büyüme kaygısı genel bir deneyim hali değildir. Her şeyden öte, ebeveyn olarak bizler çocuklarımızın rol modelleriyiz. Ciddi kararlar alırlarken bizleri izliyorlar ve biz istesek de istemesek de, hayatın stresiyle bu şekilde başa çıkıyorlar.

Biz onları elimizden geldiğince en iyi şekilde kalkanlarla kaplasak da, hayatın gizli faktörleri onlar için gerçekten faydalı mı?

Tıpkı çocukluk gibi, yetişkinliğin de avantajları ve dezavantajları vardır. Yetişkinlikle ilgili iyi şeyler ile pek de iyi olmayan şeyler arasında arasında iyi bir denge kurmak, çocuğunuzun büyüme korkusunu hafifletmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarımdan birinin büyüme kaygısı ile ilgili en son yaşadığım deneyimimin kısa bir özeti.

“Anne, büyümekten korkuyorum.”

Bir süre önce (13 yaşındaki) kızım ve ben kiraladığımız bir filmi geri almak için yola çıktık. Kızımla aramızda oldukça açık bir ilişkimiz vardır ve kızım benimle her şeyi konuşabileceğini bilir. (Onu bunun için şiddetle teşvik ediyorum.)

Bu yüzden, okulda arkadaşı olan bir çocukla arasında geçen durumu bana anlatmaya başladı. Çocuk kızımdan hoşlanıyor, ama kızım çocuğun duygularından dolayı kafası karışmış durumda. Kızım da ondan hoşlanmak zorunda mı? O çocuktan hoşlanmak kızım için sorun olur mu?

Durum hakkında bir süre konuştuk. Elimden geldiğince, ona doğruları, yanlışları ve bulanık gri alanları anlattım. Ama, hâlâ kafasının karışık olduğunu söyleyebilirim.

Olaylar sessiz bir şekilde ilerledi. Sonra, burun çekişlerini duydum, ağlıyordu.

Neden ağladığını çözemedim. Her şeyden öte sadece bir çocuktu işte. İlk başlarda “ergenlik ruh hali değişimleri” olduğunu düşündüm. Göz yaşları arasında, en sonunda sırrını açıkladı; “Büyümekten korkuyorum. Senden, babamdan, Caleb’den ve Carter’den ayrılmak istemiyorum.”

Ergenlik kaygısı daha önce başladı (bedensel değişimlerinden dolayı endişeli). Ama, ilk defa kendi ağzından korkusundan bahsettiğini duydum. Gerçekten büyüme ile ilgili endişesiyle savaşıyordu.

Daha önce bunun geldiğini hiç görmemiştim. Çocukların büyüme kaygısı ile ilgili hazır olmayı ve bu konuyla ilgili gereken tüm ekipmanlarla donanımlı olmayı arzu ederdim.

Her neyse, şu anda böyleyim. Tüm araştırmalarımı yaptığım ve bununla ilgili deneyim kazandığım için, bu durumu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak istiyorum.

Çocukların yetişkin olma konusunda yaşadıkları temel korkularından bazılarını keşfetmek için lütfen okumaya devam edin ve böylece çocuğunuzun bu kaygısının üstesinden gelebilmesi için yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz.

Yetişkin Olmayla İlişkili Korkular

Bir çocuğun büyümeyle ilgili neden kaygılı olduğunu anlayabilmek o kadar da zor değil. Düşünün… Yetişkin olmaktan hoşlanmadığınız her şeyi bir düşünün. Almanız gereken tüm zorlu kararlarınızı ve nefret ettiğiniz sorumluluklarınızı hatırlayın.

Şimdi, 10-11 veya 12 yaşlarındaki bir çocuğun bunları yapmaya çalışmasını, bu kararları aldığını hayal edin. Şimdi anlayabiliyor musunuz?

Eğer yetişkinlerin yetişkin olmayla ilgili kaygıları varsa, bunun bir çocuk için yara olması son derece doğaldır. Çocuklar büyüdükçe, bir gün onların da aynı şeyleri yapacaklarını kabul etmeleri gerekir ve aslında kendilerine dikkat etmeleri, kendilerini önemsemeleri gerekir. Bu, yetişkin olma korkuları yerleştiği zaman olur. Bazı korkular şunları içerir;

Yaşlanma Korkusu. Bu en yaygın olan, yetişkinlerin bile sahip olduğu bir korkudur. Yaşlanmayı düşünürken, zihinde işlenen bir sürü negatif düşünce gelir. Yaşlı insanların bununla ilişkili belli bir damgaları vardır. Ölmeyi ve yaşlı insanların ne kadar huysuz ve asabi olduklarını düşünebilirsiniz. Yaşlandıkça ailenizi veya sevdiğiniz insanları kaybedeceğinizi düşünebilirsiniz. Birisi yaşlanmaktan korktuğunda, bunun nedeni hayatın yaşadıkları kısmına odaklanmak ve güzel bir gelecek yaratmaktan ziyade, hayatın sonuna odaklanmasıdır.

Kime Dönüşeceğim? Çocuklara genellikle, büyüdüklerinde ne olmak istedikleri sorulur. Anaokuluna giderken, büyüdüğünüzde yapacağınız tüm şeyleri düşünmek eğlencelidir. Ancak, delikanlı/gençkız olmaya başladığınızda ve yetişkinliğe doğru yaklaştığınızda, çoğu kişinin hayatlarının geri kalan kısımlarında ne olmak istedikleriyle ilgili bir ipucu yoktur. Bu, büyüme kaygısına sebep olana kadar, can çekişen sıkıcı bir düşünce haline gelebilir. Hatta çocuklar bile “ilerde yeteri kadar iyi olabilecek miyim?” kaygısını taşırlar. (Ben bile hâlâ bazen bu kaygıyı taşıyorum.)

Sorumluluk Korkusu. Çocuklar, gerçekten tüm düşüdükleri şey bulundukları yer ve andır. Evin yemeğini planlamak zorunda değillerdir, ne kadar harcama yaptıklarıyla ilgili bir endişeleri yoktur veya ev halkının tüm hafta boyunca giyecekleri temiz kıyafetleri hakkında düşünmezler.

Fear of Responsibility. As kids, all they really have to think about is the here and now. They don’t have to plan out meals, worry about how much things cost, or make sure everyone has clean clothes for the week. Most kids know their parents will provide for them. They don’t have to worry about where their next meal is coming from. Eventually, kids realize these things will one day be their responsibilities. They start to think about all the things they will have to sacrifice.

Separation From Parents. This is one of the things my daughter mentioned in our conversation about growing up. She didn’t want to leave the comforts of home. It’s because kids feel safe, secure and taken care of with their parents. The thought of losing that comfort is scary.

Fear of Being Alone. This can go hand-in-hand with being anxious about separation from parents. At a young age in school, kids  begin to worry about whether or not they fit in. At home, they are comfortable with being themselves and don’t have this worry. Thinking about growing up and moving out on their own, brings on the worry of “will anyone like me or will I be lonely?”

Navigating the Anxiety About Growing Up

As parents, we want our children to be happy and  healthy and grow into successful, self-sufficient adults. We don’t want the fear of adulthood to stand in the way of their personal growth and maturity. And we sure don’t want it to affect their mental health. These five things will help you ease your child into adulthood and relieve some of the anxiety associated with growing up.

5 Things You Can Do to Help Your Child Overcome the Fear of Becoming an Adult

Be Reassuring. Sometimes we all want to hear “It’s all going to be okay.” Make sure to tell your child that when she expresses her fears. Give examples of your experiences where you have overcome obstacles and everything worked out.

Be Honest. Don’t hide the hard stuff, but DO take the time to give explanations. If we sugar coat everything, we will give our children false expectations. We don’t want them to be severely disappointed when they reach adulthood.

Be Positive. Tell your child about the perks of being an adult. Yes, there are a lot of responsibilities. But, there are just as many advantages of growing up. Speak to her about the exciting and fun times you’ve had as an adult.

Be Aware of Your Reactions. We are our children’s role models. If we want them to think of change in a positive way, we have to show them how to navigate change and make the most out of uncomfortable situations.

Slow Down. Take the time to listen to your child, and walk with her through every stage. I don’t mean literally hold her hand. I mean listen and pay attention to her ques. She will let you know when she’s ready to talk (even if it’s with her body language).

Related: How to Enjoy Life’s Little Moments with Your Kids
8 Positive Books to Help Your Girl Conquer the Tween Years

A Positive Ending

To tell you how our story ended… That day, I tried to ask as many questions that I could to better understand her fears and where they were coming from. I listened without judgement. And, I did my best to reassure her becoming an adult is not something you are just thrown into. You have years to go, I told her. And, each year will bring new experiences that will build upon each other to create a foundation for you to become an adult.

I explained that the fears and anxiety she was experiencing are normal, and everyone makes mistakes. That’s just a part of life. You learn from them, and move on with that experience to make more informed choices next time.

Our story really hasn’t ended. I know, as she continues to grow older, she will have new fears, concerns and anxiety. But, I will be there to help her navigate those fears of growing up for as long as I can. Have you experienced a similar situation with your child? Let’s swap stories in the comments below.

Kaynak: Anxiety About Growing Up: How to Help Your Child Overcome It adlı makaleden çevrilmiştir.