Hafta sonu yakın bir dostum ile sohbet ediyorduk; yoğun geçen bir günümü anlattım ona; içinde kısa bir şirket eğitimi, bireysel seans, kitap düzeltmesi ve yeni bir yazı yazma vardı. Bana bakıp hayretle bir günün içinde bu kadar çok ve farklı şeyi nasıl yapabiliyorsun diye sordu, ben de ona yapabiliyorum, çünkü mükemmel olmaya çalışmıyorum dedim. Bugünün
yazı konusu da bu şekilde oluştu.

Aynı anda çok fazla şey yapabildiğim doğru; bu belli ölçülerde bir bilgi ve deneyim gerektiriyor, konuya hakim olmak elbette önemli, diğer yandan eğer mükemmel olmalarına çalışsaydım muhtemelen hiçbirini yapamaz ya da sadece içlerinden bir tanesini
tamamlayabilirdim.

Rahmetli Süleyman Demirel’in bir sözü idi sanırım; “en iyi, iyinin düşmanıdır” şeklinde idi hatırlayabildiğim kadarıyla. Bir şekilde farkında olmadan bunu hayatımda uyguladığımı fark ediyorum. Yazdığım günlük yazıların veya kitapların hiç biri mükemmel değil, iyi olduklarını söyleyebiliriz belki. Benzer şekilde koçluk veya eğitimlerin de mükemmel olduğunu iddia etmek doğru olmaz, elimden gelenin iyisini yapıyorum olabildiğince.

Bu düşünce veya yaklaşım tarzı belli bir süre içinde verimli ve etkin işler üretebilmemi, aynı anda farklı konulara odaklanabilmemi sağlıyor.

Bunu biraz daha genişletelim. Sadece yaptığımız işler değil bazılarımız hayatta üstlendikleri muhtelif rolleri de mükemmel şekilde yerine getirmeye çalışıyorlar ve bu bir süre sonra insanı tüketen bir noktaya gelebiliyor.

Mükemmel eş olmak, mükemmel anne baba olmak, mükemmel çalışan veya patron, harika bir çocuk, eşsiz bir dost olmaya çalışmak.

Ben bu rollerin hepsini bir şekilde hayatımda yaşatıyorum ve itiraf ediyorum hiç birinde mükemmel değilim. Bazılarında ortalama, bazılarında ise iyi olabilirim en fazla.

Hepimiz benzersiziz ama hiçbirimiz mükemmel değiliz, buna çok inanıyorum. Bu nedenle bugün bu konu üzerinde biraz düşünmenizi rica ediyorum. Hayat kısa, çok fazla rol ve sorumluluk var, hayallerimiz var, mükemmel olmaya çalışmayın, iyi yapmaya gayret edin ve mutlu olun.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu