Elbette bunu olumlu anlamda kullanıyorum; hayatınızda bazen tek bir olumlu değişiklik pek çok olumlu değişikliğin tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle koçluk çalışmalarının başlangıcında bazen danışana şu soruyu yöneltiriz; hayatının hangi alanında yapacağın bir değişiklik pek çok farklı alanı olumlu olarak etkileyecek? Bu bazen sağlıklı yaşam alanıdır, bazen para ile ilgili bir konudur, bazen de zaman yönetimidir.

Herkes için geçerli genel bir formül yok. Bu nedenle yaşamınızda neyin öncelikli olarak değişmesinin iyi olacağını sadece siz bilebilirsiniz ve bu herkes için farklı olabilir.

Peki niye tek bir alanın değişmesi genel olarak büyük ve olumlu bir değişim sürecini tetikliyor? Buna iki yönden yaklaşıyorum. Bir tanesi aslında her konunun bir şekilde bağlantısının olabilmesidir. Örneğin ilişkilerimde daha iyi bir noktaya geldiğimde bunun yarattığı olumlu ruh hali ve enerji ile işime de daha iyi konsantre olabilmem şaşırtıcı değildir. Diğer yönü ise insanın bir konuda elde ettiği zaferin onun hikayesini değiştirmesi, kendisiyle farklı bir tonda konuşmayı başarması ve bu başarı hissi ile diğer alanlarda daha rahat hareket etmesidir.

Şöyle düşünün; bugüne kadar büyük potansiyelinizin sadece küçük bir kısmını kullandınız, şimdi bir konu seçip sadece o konuda bir performans sergileyeceksiniz, bunun neticesinde bir kere başardınız mı bunu her alanda yapmanızın önü açılacaktır.

Bir kadın bilgeye gider ve der ki, “kocamın benim hakkımda insanlara anlattığı her şey yalan, ben tek tek hepsinin doğru olduğunu nasıl kanıtlayacağım?”, bilge cevap verir, bir tanesinin yalan olduğunu ispatladığında insanlar artık sana inanmaya başlar, hepsinin yalan olduğunu ispat etmene gerek kalmaz.

Bu şekilde düşündüğümüzde kendimizle ilgili daha olumlu ve pozitif düşünmeye başlamak için sadece tek bir zafere ihtiyacımız var. En kolay olduğunu düşündüğünüz yerden başlayın lütfen.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu