Farkında olmadan hayatımızı yöneten bir kavramdır; bir başarı tanımı yapar ve farkında olmadan hayatımızı bu tanıma göre şekillendiririz. Aslında kendi yaptığı tanımlamaları değiştirebilir insan ama çoğu zaman unutur bu basit gerçeği. Geçenlerde Yaş35.com için hazırladığımız radyo programında gündeme geldi başarı konusu, ben de ayrı bir programda ele almayı önerdim, çünkü gerçekte hem önemli hem de geniş kapsamlı bir konu olduğunu düşünüyorum.

Başarıyı iş hayatına göre tanımlarsak bir süre sonra iş odaklı bir yaşamımız olabilir, çünkü başarı önemlidir ve başarıyı nerede görüyorsak ona doğru yöneliriz. Başarıyı bazı hedeflere ulaşmak olarak tanımlarsak bu kez de bu hedeflere ulaşınca yenilerini belirlemek gerekir ve bu döngü sonsuza dek sürebilir.

Benim görüşüme göre mutluluk için tek başına huzur yeterli değil işin içine başarıyı da katmamız lazım. Ama bunu yaparken başarı tanımını hayatın genelini kapsayacak farklı şekillerde ve belki biraz da soyut bir kavram olarak belirleyebiliriz.

Örneğin benim sevdiğim tanımlardan bir tanesi, başarı kendimizi geliştirmek ve öğrenmektir şeklinde. Bu tanıma tüm kalbimle katılıyorum ve elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum hayatımda.

Sevdiğim bir diğer tanım ise her ne yapıyor olursam olayım kendimi huzurlu ve mutlu hissetmek şeklinde.

En sona da en sevdiğimi sakladım; başarı, başarısız olsak bile kendimizi sevmeye devam edebilmektir.

Çünkü kendimizi sevmek önemli bir konu ve burada koşulsuz sevgiyi ön plana çıkarmak gerektiğini düşünüyorum.

Başarıyı ödüllendirmek veya takdir etmek kısmında ise sonuçlardan ziyade sürecin takdir edilmesi önemli olabilir.

Başarı tanımınızı zaman zaman gözden geçirin lütfen, sizi çok zorlayan bir tanımınız varsa değiştirebileceğinizi unutmayın.

Başarı mükemmel olmak değildir, hata yapmamak hiç değildir, belki yardım etmektir, katkı sağlamaktır, anlamlı olduğunu düşündüğümüz bir hayat yaşamaktır ve zamanı iyi değerlendirmektir.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu