Geçenlerde televizyonda bir program izliyordum, karar almak üzerine hazırlanmış bir programdı ve değerli konukları vardı, konu bir ara insanların en çok merak ettiği veya karar alırken zorlandıkları konuya geldi; eş seçimi konusu. Sonra bir grup arkadaş konuyu kendi içimizde de tartıştık. Elbette iş seçimi ve eş seçimi hayatımızı büyük ölçüde etkiliyor, bugün eş seçimi konusunda düşüncelerimi ve programda anlatılanları kısaca paylaşmak istedim.

Her şeyden önce başlangıçta aşk olmalı, aşk evliliklerine inanan bir insanım. Elbette aşkın belli bir süresi olabilir ve başlangıçta hissedilen yoğun duygular zaman içinde azalabilir, buna bir itirazım yok, ama başlangıçtaki çıkış noktası aşk olmalı diye düşünüyorum.

Aşkla bağlantılı olarak fiziksel çekimin de önemli olduğunu söyleyebiliriz. Fiziksel çekim konusu fiziksel güzelliğin biraz ötesinde bir konu; bir insanın konuşması, ses tonu, gülüşü, duruşu gibi faktörler de devreye giriyor.

Sosyo ekonomik açıdan birbirine denk olan çiftlerin daha başarılı evlilikler yaptıkları gözlemlenmiş. Ayrıca kadının erkeği seçtiği evliliklerin de daha uzun ömürlü olabildiği saptanmış.

Benzer yapıdaki insanların evlilikte daha iyi anlaştıkları da anlatılanlar arasında idi.

Sonra da güzel bir benzetme vardı, ikinci el otomobil satın alacağınız kişilerle evlenin şeklinde özetlendi, yani bir açıdan güvene vurgu yapıldı.

Elbette güven evliliğin temel direği, bu nedenle sevgiden hemen sonra güven geliyor. Hatta bana seni seviyorum denilmesinden ziyade sana güveniyorum denilmesini tercih ederim diyen kişiler var.

Bu işin herkes için geçerli formülleri olmayabilir, her insan farklı bir gezegen ve her ilişkiyi ayrı ayrı ele almakta fayda var.

Ben sadece şunu söyleyebilirim belki; aşık olmak bambaşka bir şey, bir insanla bir hayatı paylaşmak bambaşka bir şey. Burada aşkın ve sevginin dışında, güven, saygı gibi değerler devreye giriyor. Hem sevdiğiniz hem de arakadaşlık yapabildiğiniz insanlar çok değerli.

Son olarak da özgürlükten bahsetmek isterim, benim gözlemime göre evliliğin içinde bireylerin özgür bir şekilde var olabilmesi o ilişkiyi temelde güçlü kılıyor.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu