Değiştiremeyeceğimiz bir geçmiş arkamızda dururken, yeni fırsatlarla dolu henüz yaşanmamış bir gelecek önümüzde duruyor, isteklerimizin gerçekleşmesi için dikkatimizi geçmişe değil geleceğe yönlendirmeyi başarmak önemli.

İnsanlar karar alırken maalesef geçmiş veri ile hareket ediyorlar; bu da geçmiş ile geleceği birbirine eşitleyen bir kehanete dönüşüyor. Karar alırken en önemli konulardan bir tanesi de seçenekleri çoğaltabilmek, farklı seçeneklerin neler olabileceğini düşünmektir, bunu geçmişte bulamayız.

Geçenlerde girişimcilik üzerine bir makale okuyordum internette, ilk girişiminde başarısız olanların ikinci girişimlerinde %90 oranında başarılı olduklarını, diğer yandan ilk girişimdeki başarısızlık nedeniyle sadece %10’luk bir kesimin buna cesaret edebildiği yazıyordu.

Hayatlarımız da bu şekilde; geçmişte istediğimiz sonuçları alamadığımız için kendimizi başarısız ilan ediyor ve denemekten vazgeçiyoruz ya da korkularımıza kolayca teslim oluyoruz.

Belki ilişkiler alanında bugüne kadar işler istediğiniz gibi gitmedi, belki de iş hayatında henüz arzu ettiğiniz başarıyı yakalayamadınız. Olsun, bunlar bundan sonra olacaklar üzerinde sizin sandığınız kadar fazla etkili değil. Sonucu daha çok bugünden itibaren düşünecekleriniz ve yapacaklarınız belirleyecek, bu nedenle koçlukta daha çok bugün ve gelecek arasında çalışır ve eylem adımlarına önem veririz.

Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; “hayat henüz yaşanmamış olan günlerin toplamıdır” şeklinde idi, bu söze çok inanıyorum.

Hadi gelin bugün bir anlaşma yapalım sizinle ve daha çok bugüne ve bizi bekleyen güzel geleceğe odaklanmaya çalışalım.

Eylemlerimizi umut içinde gerçekleştirelim, bu önemli bir fark yaratabilir. Ne olmasından korktuğunuzu değil gerçekten ne olmasını istediğinizi düşünün lütfen.

Sevgi ile kalın.

Mert Çuhadaroğlu