Acele etmeyin, özellikle de bir konuda karar alırken veya bir konuda hüküm verirken çok aceleci davranmayın. Bir konuda kararımızı verince çok rahatlıyoruz bunu biliyorum, bu duyguyu tanıyorum, bu nedenle bir şeyin belirsiz kalması yerine o konuda hemen bir karar vermek işimize geliyor.

Peki ya eksik bilgi ile karar veriyorsak, şartlar henüz olgunlaşmamışsa ne olacak? Çoğu zaman eğer fırsat varsa biraz demlendirmek iyidir, yatalım kalkalım bakarız gibi.

Kendimizle ilgili karar alırken de çok aceleci davranıyoruz, yeni tanıştığımız insanlarla ilgili olarak da. Üstelik bu her zaman negatif bir anlamda olmak zorunda değil, bazen pozitif yöndeki kararları da çok çabuk alıyoruz. Bu iş olur; ben bu işi yaparım ya da yeni tanıştığım bu kişi bana çok uygun gibi.

Çoğu durumda biraz daha zaman tanımak ve yakından tanımak ya da değerlendirme sürecin biraz uzatmak daha iyi bir yöntem olabilir.

Bugün aceleci davrandığınız konuları listelemenizi istiyorum sizden. Bunlar iletişimde de sıkıntı yaratabiliyor, bir saat sonra konuşsak ya da yazsak çok farklı olabilecek iken hemen o an yapmak istememiz başımıza iş açıyor bazen.

Ayrıca başarmaya çok yakın olduğumuz halde hatalı değerlendirmeler yapmamıza ve vazgeçmemize de neden olabiliyor aceleci yapımız.

Her şey hemen olsun istediğimizde zaman içinde olabilecek şeylere bir set çekmiş oluyoruz adeta. Pek çok şey emek vermek ve sabır göstermek istiyor; bu iş hayatında da böyle ilişkileralanında da.

Sabırlı olmaya çalışın biraz daha; özellikle de çok emek verdiğinizi düşündüğünüz konularda acele kararlar almamaya çalışın. Karar almanın getireceği kısa vadeli rahatlık orta ve uzun vadede pişmanlıklara yol açabiliyor maalesef.

Biraz daha sabırlı olursak her şey daha kolay olacak sanki.

Sevgi ile kalın.

Mert ÇUHADAROĞLU